Wspólne pielgrzymowanie

Warmińsko Mazurskim szlakiem chrześcijaństwa historii i cudu natury wyruszyliśmy 31.08.2018 roku.
W programie znalazła się Warszawa, Gietrzwałd, Święta Lipka, Kętrzyn, Ryn, Mikołajki, Grunwald i Skarżysko-Kamienna. Wyjechaliśmy wcześnie rano razem z grupą pielgrzymów z parafii św. Pawła Apostoła w Bochni, która była organizatorem wyprawy. W Warszawie nawiedziliśmy kościół św. Stanisława Kostki. Miejsce niezwykłe pełniące zaszczytną role centrum polskości i patriotyzmu związane z księdzem Jerzym Popiełuszką, który  w latach 1980 – 1984 sprawował w tym kościele posługę duszpasterską, zakończoną męczeńską śmiercią w obronie wiary i wolności.
Tutaj znajduje się grób tego błogosławionego Sługi Bożego. Przy grobie odmówiliśmy krótką modlitwę, zwiedziliśmy także zorganizowane w tym miejscu muzeum, które przypomina o życiu i dziele ks. Jerzego. Czas spędzony w autokarze wypełniały bogate i ciekawe informacje przekazywane przez naszego przewodnika a także modlitwa i śpiew.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Gietrzwałdu, miejsca objawień Matki Bożej. To tutaj w 1877 roku dwóm dziewczynkom Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej pokazała się na klonie Maryja. To miejsca upamiętnia drewniana kapliczka z figurką Matki Bożej, obok znajduje się Kościół parafialny p.w. Najświętszej Maryi Panny i Świętych Apostołów Piotra i Pawła z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1505 roku. Powracaliśmy tutaj każdego dnia, by pokłonić się Maryi i uczestniczyć we Mszy świętej, można było także nabrać wody z pobliskiego cudownego źródełka i odprawić Drogę Krzyżową, której   stacje usytuowane są malowniczo na zboczu wzgórza otaczającego to miejsce.
Pensjonat, w którym spędziliśmy dwie noce, usytuowany z dale od zgiełku wśród lasów stwarzał warunki wyciszenia i wypoczynku. Drugi dzień poświęcony był na objazd po Krainie Tysiąca Jezior w trakcie, którego odwiedziliśmy miejsce gdzie znajduje się prawdziwa perełka późnego baroku – sanktuarium w Świętej Lipce. Wspaniałych wrażeń i wzruszeń dostarczył nam koncert organowy. To Sanktuarium Maryjne szczyci się pięknymi organami zbudowanymi w latach –
20-tych XVIII wieku. Na wieżyczkach tych organów umieszczone są rzeźby aniołów poruszających się podczas koncertu. Miejscem idealnym na chwilę wypoczynku były Mikołajki – Polska stolica żeglarstwa z przepięknymi widokami na mazurskie jeziora. Trzeciego dnia w drodze powrotnej odwiedziliśmy historyczne miejsce bitwy – Grunwald. Zobaczyliśmy pomnik upamiętniający słynną bitwę z 1410 roku muzeum bitwy i amfiteatr. Wsłuchując się
w przekazywane treści oczyma wyobraźni przywoływaliśmy te historyczne wydarzenia. Chwila refleksji i indywidualnej modlitwy w sanktuarium MB Ostrobramskiej ze słynną jedyną repliką wileńskiego obrazu zakończyła program naszej pielgrzymki. Wróciliśmy do Bochni szczęśliwi i duchowo umocnieni.

Skip to content